خدمات

معیار انتخاب جرثقیل در هر پروژه

معیار انتخاب جرثقیل در هر پروژه

آیا می دانید مهم ترین معیار انتخاب جرثقیل در هر پروژه چیست؟ امروزه انواع کاربری ها و پروژه های عمرانی، ساختمانی، راهسازی و امور سنگین هستند که برای اجرای آن ها نیاز به اجاره جرثقیل است. برای همین است که معیار انتخاب جرثقیل در هر پروژه ای بسیار مهم است. معیارهای متعددی هستند که در صورت نیاز به اجاره و انتخاب جرثقیل باید مدنظر داشته باشید. مهم ترین این معیارها در ادامه برای شما لیست شده اند.

نکات مهم انتخاب جرثقیل

یکی از سخت ترین کارها به هنگام راه اندازی یک پروژه انتخاب درست جرثقیل می باشد. چرا که جرثقیل ها انواع مختلفی دارند که کاربری آن ها با هم متفاوت است به همین دلیل می بایست مناسب ترین جرثقیل را برای پروژه خود انتخاب کنید. همچنین انتخاب اشتباه یک جرثقیل می تواند ضرر مالی را نیز به همراه داشته باشد. برخی از نکات مهم برای انتخاب جرثقیل به شرح زیر می باشد. با جرثقیل هابیل همراه باشید.

کاربری جرثقیل

کاربری جرثقیل یکی از مهم ترین معیارهایی است که باید برای هر پروژه در نظر داشت. برخی از جرثقیل ها دارای دکل های بلند هستند و برخی دیگر نیز دارای کفی یا کابین می باشند. ممکن است که این تجهیزات در محل مونتاژ و دمونتاژ شوند و یا این که به عنوان بخشی از جرثقیل قابل حمل و نقل باشند.

مهم تر از تجهیزات جانبی، توان جرثقیل در باربرداری است که نقش مهمی در کاربری آن دارد. امروزه انواع جرثقیل از ظرفیت چند تن تا چند ده تن و حتی بیش از صد تن برای انتخاب وجود دارند. اما به طور حتم یک جرثقیل با ظرفیت چند تن را نمی توان برای کاربری که نیاز به حمل یا انتقال چند ده تن بار است به کار برد. به طور کلی متداول ترین کاربری های جرثقیل را که باعث نیاز افراد حقیقی و حقوقی به اجاره جرثقیل می شود در زیر لیست شده اند:

  • اجاره جرثقیل برای پروژه های ساختمانی کوچک
  • اجاره جرثقیل برای ساختمان های چند طبقه و برج های مسکونی
  • اجاره جرثقیل برای عملیات ساخت پل و راهسازی
  • اجاره جرثقیل برای تخلیه یا بارگیری از تریلی، کشتی و …
  • اجاره جرثقیل برای کاربردهایی مانند حمل خودرو و انواع وسیله نقلیه

با توجه به تنوع کاربردهایی که در بالا تعدادی از آن ها لیست شده اند، یک دفتر ارائه دهنده خدمات کرایه جرثقیل باید امکان ارائه خدمات متنوعی به افراد جامعه و شرکت ها یا سازمان های دولتی و خصوصی را داشته باشد.

معیار انتخاب جرثقیل برای هر پروژه یا کاربری نیز باید با توجه به نظر کارشناسی (به خصوص برای انتخاب جرثقیل با دکل یا تجهیزات مناسب) برای پروژه مذکور انجام شود.

مهارت اپراتور

یک معیار مهم دیگر برای انتخاب جرثقیل مهارت اپراتور دستگاه است. به طور حتم حتی در صورتی که بهترین جرثقیل را برای پروژه خود اجاره کنید، در صورتی که اپراتور توان و مهارت کافی برای هدایت پروژه را نداشته باشد، به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. به عنوان ساده ترین مثال فرض کنید قصد حمل خودروی آسیب دیده از محل حادثه با جرثقیل های معمولی را داشته باشید، در این صورت عدم مهارت و توان اپراتور (در بلند کردن وسیل نقلیه آسیب دیده و قرار دادن آن روی کفی جرثقیل)، باعث بروز مشکلات مهمی خواهد شد. آسیب بیشتر به خودرو یکی از این مشکلات است.

با افزایش حساسیت پروژه و برای مثال به منظور ساخت برج های مسکونی، لزوم مهارت و دقت اپراتور در هدایت دستگاه از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. برای همین معیار مهم دیگر برای انتخاب جرثقیل یا انتخاب یک دفتر ارائه دهنده خدمات کرایه جرثقیل مهارت اپراتور دستگاه است.

عدم نقص فنی دستگاه

به طور معمول جرثقیل هایی که در اختیار شهروندان قرار می گیرد، فاقد نقص فنی هستند. با این وجود باید دقت کافی در بررسی دستگاه و تجهیزات وابسته به منظور پیشگیری از هر گونه مشکل لحاظ شود. دفاتر معتبر به طور حتم این نکات را در ذهن خواهند داشت.

قیمت اجاره جرثقیل

قیمت یا هزینه لازم برای اجاره جرثقیل معیار مهمی است که همه افراد به آن توجه می کنند. به طور حتم در نظر گرفتن جنبه های اقتصادی و مبلغ مورد نیاز برای پرداخت به منظور انتخاب جرثقیل برای خرید یا اجاره برای هر فردی مهم هستند. امروزه هزینه لازم برای خرید انواع جرثقیل مبالغ قابل توجهی بوده و غالبا میلیاردی است. این قیمت با توجه به نوع جرثقیل و ظرفیتی که دارد ممکن است بسیار متفاوت باشد.

جرثقیل های غول پیکر که برای پروژه های بسیار بزرگ لازم هستند با هزینه های بسیار بالاتری خریداری و مونتاژ می شوند. این در حالی است که هزینه لازم برای خرید جرثقیل هایی که برای حمل خودرو یا سایر تجهیزات و ماشین آلات به کار می روند تقریبا در محدوده قیمت خرید وسایل نقلیه سنگین است. البته به طور معمول نرخ کرایه انواع جرثقیل برای هر کاربری مشخص است و ممکن است که به صورت شیفت کاری یا به صورت پروژه ای دریافت شود. اما ممکن است که برخی از دفاتر ارائه دهنده خدمات کرایه جرثقیل تعرفه های مناسب تری را برای اجاره جرثقیل (پس از توافق با طرف اجاره گیرنده) دریافت کنند.

پس در صورتی که امکان توافق روی قیمت کمتر وجود داشته باشد، هزینه لازم برای اجاره یا خرید جرثقیل به عنوان یک معیار برای انتخاب جرثقیل برای دریافت کنندگان این خدمات اهمیت بالایی دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: اجاره جرثقیل شبانه روزی

توصیه آخر برای انتخاب جرثقیل

هنگام نیاز به انتخاب جرثقیل کیفیت دستگاه و تجهیزات وابسته برای انجام بهینه پروژه بسیار مهم است. برای همین توصیه می شود از سالم بودن کامل دستگاه و تجهیزات وابسته به آن و عدم دارا بودن نقص فنی مطمئن شوید.

علاوه بر این باید به مهارت بالای اپراتور و توان او در هدایت دستگاه اطمینان داشته باشید. به خصوص برای کاربردهای حساس و پروژه های سنگین این مهارت اهمیت بسیار  بالایی پیدا می کند. علاوه بر این در هر شرایطی رعایت نکات ایمنی توسط اپراتور بسیار مهم است. برای همین به عنوان یک معیار برای انتخاب جرثقیل از دفاتر ارائه دهندگان این خدمات باید در نظر گرفته شود.

در نهایت توجه داشته باشید که جرثقیل را متناسب با کاربری خود انتخاب کنید. امروزه انواع جرثقیل 3 تن ، 5 تن ، 7 تن و بالای ده تن (حتی بیش از صد تن) برای انتخاب به منظور پیشبرد پروژه های مختلف وجود دارند. اما روشن است که هر یک از آن ها دارای کاربری خاص خود است. برخی از این تجهیزات برای ساخت پروژه های مسکونی باید به همراه دکل اجاره شوند. برخی دیگر نیز باید دارای کفی برای حمل بار باشند. کاربری سایر انواع جرثقیل دارای کابین نیز متفاوت است که در جای خود قابل بحث است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.