خدمات

چگونه جدول بار جرثقیل را بخوانیم؟

چگونه جدول بار جرثقیل را بخوانیم؟

یکی از مهم ترین موارد در مورد استفاده از جرثقیل نحوه خواندن جدول بار جرثقیل می باشد. بسیاری از افرادی که به تازگی با سیستم جرثقیل اشنا شده اند نمی دانند که این جدول به چه صورت خوانده می شود و به همین دلیل سوال بسیاری از افراد این است که چگونه جدول بار جرثقیل را بخوانیم؟ به این جدول load chart هم گفته می شود. شما عزیزان برای اجاره جرثقیل و یا دریافت قیمت می توانید کلیک کنید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

چگونه جدول بار جرثقیل را بخوانیم؟

هر جرثقیل یک جدول بار دارد که درون آن به صورت خلاصه در مورد امکانات و ظرفیت های جرثقیل مورد نظر نوشته می شود. جرئیات و ویژگی های جرثقیل بیان می شود و نشان می دهد که چگونه با تغییر شعاع کاری و زاویه، ظرفیت های باربری تغییر می کند. در صورتی که پیش از استفاده از جرثقیل، جدول بار آن را به درستی مطالعه نکنید ممکن است به ظرفیتی بیشتر و یا کمتر از آنچه که واقعا نیاز دارید برسید و از نتیجه کار راضی نباشید.

جدول بار جرثقیل چیست؟

پیش از اینکه یک جرثقیل را اجاره کنید، حمل کنید یا به کار بگیرید، بایستی جدول بار همان مدل را بررسی کنید. همه افراد مرتبط، از اپراتور جرثقیل گرفته تا سرپرستان و حتی فروشندگان جرثقیل باید توانایی خواندن و استفاده از جدول بار  ( Load chart ) را داشته باشند. در اینجا به آموزش خواندن جدول بار جرثقیل می پردازیم:

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

هر جرثقیل جدول مخصوص به خود را دارد اما تمامی جداول به یک صورت خوانده می شود. در این مقاله برای مثال یک جرثقیل بوم تلسکوپی با ظرفیت 45 تن را در نظر گرفته ایم و قصد داریم نحوه خواندن جدول بار جرثقیل 45 تن را برای شما شرح دهیم. با جرثقیل هابیل همراه باشید.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

ابعاد و وزن

در بخشی از این جدول ابعاد جرثقیل درج شده است. این بخش حاوی اطلاعاتی در مورد کار با جرثقیل در حالتی است که جک های تعادلی باز شده اند. وزن در هنگام جابجایی و ابعاد دیگر است. دانستن این اطلاعات به خصوص هنگامی که در یک فضای محدود کار می کنیم بسیار حیاتی است. وزن حمل و نقل که در پایین نشان داده شده است، کشنده ای که بایستی برای این منظور استفاده شود را نمایش می دهد، همچنین نحوه قرار گیری جرثقیل روی کشنده، و اینکه چه مجوزهایی برای انتقال جرثقیل به سایت کاری نیاز است را در بر می گیرد.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید عدد اول وزن کلی جرثقیل را نشان می دهد و دو ستون بعدی مقدار وزن باری که برای محور تعیین را نشان می دهد. وزن بار با توجه به نوع تجهیزات کمکی مورد نیاز تغییر می کند.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

ظرفیت باربری

در بالای این جدول، اعداد برای زمانی که از وزنه تعادل ۶٫۵ تن استفاده شده، و جک های تعادلی به طور کامل باز شده اند، نشان داده شده است.  اعداد ثبت شده در سمت چپ جدول، شعاع کاری را نشان می دهند. که عبارت است از فاصله ی مرکز ثقل جرثقیل از مرکز ثقل بار.

بایستی اشاره کنیم که همواره بیشترین ظرفیت بالابری در کمترین ارتفاع باز شدگی بوم به دست می آید، و در حالتی که جک های تعادلی به صورت کامل و صحیح باز شده اند. با اینکه بیشترین ظرفیت این جرثقیل ۴۵ تن است، ولی هرگونه شعاع کاری بیشتر یا ارتفاع بالاتر، بیشترین ظرفیت را به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

محدوده باربری

محدوده باربری در جدول بار جرثقیل درست مانند ظرفیت باربری جزو مهم ترین مسائل است و معمولا در اکثر جداول موجود است. این بخش نشان می دهد که چه طولی از بوم برای لیفت کردن بار در یک شعال و ارتفاع مشخص مورد نیاز است.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

زوایای باربری

این جدول بیشترین مقدار بالابری را زمانی که از بوم کمکی استفاده می شود، نشان می دهد. بالابری ها با طول بوم کمکی ۳۲و ۴۹ فوت ( در حالی که بوم اصلی به مقدار ۱۰۵ فوت باز شده است ) نمایش داده شده است. با زوایای بالابری بیشتر، مقدار ماکزیمم ظرفیت بالابری کاهش می یابد. در جرثقیل بوم تلسکوپی، می توان به صورت اتوماتیک از داخل کابین اپراتور، زاویه را تنظیم کرد. در جرثقیل بوم خشک مطمئنا این زاویه ثابت است.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

جرثقیل در حال حرکت

این جدول، ظرفیت های بالابری را در حالت باربرداری و حرکت نشان می دهد. در اینجا وزن کلی قابل حمل در زاویه کاری ۳۶۰ درجه و حالتی که جرثقیل روی چرخ ها قرار دارد، وزن کلی وقتی که در زاویه صفر، به آرامی چرخش صورت می گیرد، و وزن کلی قابل حمل هنگامی که با سرعت ۲٫۵ مایل بر ساعت ( ۴ کیلومتر بر ساعت ) حرکت صورت می گیرد، نشان داده شده است. ستون سمت چپ، همچنان شعاع کاری را نشان می دهد و ستون سمت راست، بیشترین طول بوم را در این حالت نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.