اخبار و مقالات, خدمات

کاربرد جرثقیل

کاربرد جرثقیل

اهمیت کاربرد جرثقیل در پروژه های مختلف باعث شده است که استفاده از این تجهیزات به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل شود. امروزه انواع جرثقیل ثابت و سیار برای انجام امور سنگین استفاده می شوند. بسیاری از این جرثقیل ها در کاربردهای شهری مانند ساخت برج های مسکونی و ساختمان های چند طبقه کاربرد دارند و بسیاری از آن ها نیز در بنادر و به منظور بارگیری و تخلیه کشتی ها به کار می روند. با این وجود کاربرد انواع جرثقیل محدود به موارد ذکر شده نیست و برای رنچ گسترده ای از کاربری ها نیاز به خرید یا اجاره جرثقیل در تهران می باشد. در این متن تلاش شده است نگاهی به کاربرد انواع جرثقیل و اهمیت این تجهیزات در رفع نیازهای بشر در زندگی مدرن اشاره شود.

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

به عنوان مهم ترین کاربرد جرثقیل می توان به استفاده از آن برای بلند کردن یا جابجایی اشیا و اجسام بسیار سنگین (که دارای وزن های یک تن به بالا تا چندین تن هستند) اشاره کرد.

به این منظور نیاز به استفاده از انواع جرثقیل در خشکی (ماننده جاده ها، سطوح صاف یا ناهموار) و در دریا می باشد. بسیاری از این ماشین ها به صورت ثابت و حرکت در جهات خاص (با حرکت دورانی یا حرکت در جهت بالا و پایین در ارتفاع های مشخص) اقدام به بلند کردن اشیا می کنند. برخی از آن ها نیز با دارا بودن کفی امکان حمل بارهای دارای وزن های چند تن را در جاده های شهری و بین شهری یا روی ریل دارند.

کسب اطلاعات بیشتر: اجاره جرثقیل 35 تن

کاربرد جرثقیل

به طور کلی تعدادی از مهم ترین کاربردهای جرثقیل در زیر لیست شده اند:

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

1. بارگیری و تخلیه بار در بنادر

بنادر تجاری جزو مهم ترین مکان هایی هستند که بسیاری از تبادلات مالی و صادرات و واردات کالا از طریق آن ها انجام می شود. ممکن است در بنادر انواع کانتینر در کشتی های غول پیکر بارگیری یا تخلیه شوند که دارای وزن های چندین تن هستند. به این منظور، انواع کشی با ظرفیت های متفاوت، در بنادر و سواحل با بارگیری و تخلیه بار امکان حمل آن از طریق مسیرهای دریایی را دارند.

برای همین یکی از مهم ترین کاربردهای جرثقیل در این بنادر به منظور بارگیری و تخلیه بار است. به طور معمول این بارها ممکن است در کانتینرهای با ابعاد مشخص قرار گرفته باشند و با پهلو گرفتن کشتی نیاز به تخلیه آن ها از عرشه به روی زمین باشد. لازم به ذکر است از این جرثقیل ها در مواردی با نام جرثقیل لنگری یا عرشه ای یاد می شود.

2. ساخت برج های مسکونی

یک کاربرد جرثقیل که برای بسیاری از شهرنشینان و به خصوص کسانی که در شهرهای بزرگ کشور مانند تهران، کرج و اصفهان زندگی می کنند شناخته شده است، استفاده از جرثقیل برای حمل بار و مصالح ساختمانی به منظور پیشبرد پروژه عمرانی برج های مسکونی و ساختمان های چند طبقه است.

بیشتر افراد شاهد بوم این جرثقیل ها و ساختاری که در بردارنده سیم و قرقره به منظور حمل بار است از راه دور بوده اند.

از این جرثقیل ها که در معمولا در پروژه های ساختمانی استفاده می شوند با نام جرثقیل برجی نیز یاد می شود. این دسته از جرثقیل ها شباهت ها و تفاوت های مهمی با جرثقیل هایی که در بنادر استفاده می شوند دارند.

هر دوی این تجهیزات از مکانیزم مشابهی برای بلند کردن یا انتقال اشیا و اجسام استفاده می کنند. با این وجود شعاع باربرداری و توان باربرداری یا سایر مشخصات جرثقیل در این کاربردها با هم تفاوت دارد.

3. کاربرد جرثقیل برای حمل خودرو

استفاده از جرثقیل هایی که امکان حمل خودروهای شخصی را دارند یکی از ساده ترین کاربردهایی است که در ارتباط با کاربرد انواع جرثقیل می توان به آن اشاره کرد. در صورتی که گواهینامه رانندگی داشته باشید و با خودروی شخصی خود در سطح شهر عبور و مرور می کنید، یا در صورت انجام مسافرت با خودروهای عمومی به طور حتم این جرثقیل ها را که دارای ابعاد و توان باربرداری متفاوت با شکل ظاهری نسبتا شبیه کامیون، تریلی یا کامیونت هستند و خودروهای آسیب دیده را روی کفی (یا با بلند کردن بخش جلوی خودرو هدایت می کنند) دیده باشید.

4. کاربرد جرثقیل در مسیرهای ریلی

برخلاف جرثقیل هایی که برای حمل خودرو در جاده های شهری و بین شهری استفاده می شوند، برخی از انواع جرثقیل هستند که امکان حرکت بر روی ریل را دارند. برای همین در جاده های ریلی و برای مثال بر روی مسیر حرکت قطار یا به منظور پیشبرد پروژه های ریل سازی به کار می روند. این کاربرد، جزو کاربردهای خاصی است که شاید بسیاری از شهروندان از آن آگاه نباشند یا از نزدیک شاهد آن نبوده اند.

5. کاربرد جرثقیل در واحدهای تولیدی

در بسیاری از واحدهای تولیدی و یا سوله هایی که متعلق به کارخانجات و مجتمع های تولیدی است، ممکن است انواع جرثقیل برای حمل انواع کالا و محصولات یا مواد اولیه در فرایند تولید مورد استفاده قرار گیرند. این جرثقیل ها توان حمل بار را با مکانیزم های متفاوت دارند. برخی از آن ها با نام جرثقیل سقفی شناخته می شوند. زیرا که هدایت اجسام سنگین از طریق سقف توسط این جرثقیل ها صورت می پذیرد. برخی از آن ها نیز دارای مکانیزم مشابه با جرثقیل های حمل خودرو یا جرثقیل های معمولی می باشند و در داخل واحدهای تولیدی امکان حمل بار را دارند.

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

6. کاربرد جرثقیل برای شروع پروژه های بزرگ عمرانی

شروع پروژه های بزرگ عمرانی مانند ساخت واحدهای چند طبقه به طور معمول نیاز به زیرسازی و آماده کردن زمین محل ساخت این واحدها دارد. با توجه به این که زمین مورد استفاده برای ساخت پروژه ها ممکن است دارای شرایط خاص است (برای مثال خاک نرم داشته باشد)، امکان استفاده از جرثقیل هایی که دارای تایر هستند وجود ندارد (یا نمی توان جرثقیل های ثابت را بر روی این خاک های نرم) مستقر کرد.

در این موارد نیاز به جرثقیل های منحصر به فرد است. این جرثقیل ها با نام کراولر نیز شناخته می شوند و دارای ظاهری کاملا متفاوت هستند که به دلیل مکانیزم حرکت آن ها است که به جای تایر بر روی ساختار فلزی شبیه به مکانیزم حرکت تانک های نظامی است.

چگونه می توان به کاربرد انواع جرثقیل پی برد؟

بسیاری از جرثقیل ها ممکن است در بنادر یا حتی روی دریا مورد استفاده قرار گیرند. برای همین استفاده از آن ها مختص کاربردها و پروژه هایی است که توسط شرکت ها یا گروه های تخصصی در حال اجرا می باشد. افراد فعال در صنایع خاص مانند صنایع تولیدی نیز ممکن است از جرثقیل های سقفی یا جرثقیل های دارای مشخصات خاص استفاده کنند و آشنایی با این تجهیزات برای شهروندان معمولی چندان ضروری نباشد.

با این وجود برای کاربردهای روزمره مانند حمل خودرو یا برای ساخت واحدهای مسکونی چند طبقه و پروژه های کوچک عمرانی و ساختمانی نیاز به آشنایی با کاربرد هر یک از انواع جرثقیل است. در این راستا باید با مشخصات جرثقیل آشنا شوید تا بتوانید بهترین آن ها را برای پروژه های عمرانی یا برای حمل و جابجایی بار انتخاب کنید.

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

مهم ترین کاربرد جرثقیل چیست؟

لزوم آشنایی با اصطلاحات جرثقیل

یکی از عوامل تعیین کننده در کاربرد جرثقیل مشخصات و ویژگی های آن است. اما سوال این است که چگونه می توان با مشخصات و ویژگی های جرثقیل آشنا شد؟

برای آشنا شدن با مشخصات و ویژگی های هر جرثقیل (که کاربرد آن را مشخص می کن)د، نیاز است تا ابتدا با مشخصات جرثقیل آشنا شوید.

برخی از این اصطلاحات که تبیین کننده مشخصات دستگاه هستند در زیر برای شما لیست شده اند:

  • طول بوم
  • زاویه باربرداری
  • ظرفیت باربرداری یا توان باربرداری
  • بار اسمی نهایی
  • بار اسمی

علاوه بر موارد لیست شده در بالا لازم است که برای پی بردن به رنج کاربرد انواع جرثقیل با مشخصات دیگر آن نیز آشنا شد. برای مثال برای یک پروژه ممکن است نیاز به جرثقیل با سرعت هوک، سرعت سوئینگ یا سرعت باز شدن و افزایش زاویه بوم مشخصی باشد. این موارد باید در زمان انتخاب جرثقیل مدنظر قرار گیرد.

کسب اطلاعات بیشتر: اجاره جرثقیل در مجیدیه

مشاوره برای انتخاب جرثقیل با کاربری مناسب

با توجه به تنوع بالایی که انواع جرثقیل دارند، آگاهی از کاربرد هر جرثقیل نیاز به کمی جستجو و تحقیق در این زمینه دارد. البته به طور معمول مردم عادی نیازی به آشنایی تخصصی با انواع جرثقیل ندارند. اما در صورت نیاز به انتخاب و خرید یا اجاره جرثقیل باشد، آشنایی با این تجهیزات ضروری به نظر می رسد.

بهترین راه ها برای اجاره یک جرثقیل مناسب (که امکان استفاده و کاربرد آن در یک پروژه خاص وجود دارد) مشاوره با افراد متخصص یا دفاتر اجاره دهنده این دستگاه ها می باشد. در صورت نیاز به خرید جرثقیل یا افراد نیز لزوم مشاوره برای انتخاب بهترین جرثقیل با مشخصات مطلوب برای کاربرد مدنظر ضروری به نظر می رسد.

به یاد داشته باشید که قیمت خرید یا هزینه لازم برای اجاره انواع جرثقیل با توجه به مشخصات و کاربرد آن ها می تواند بسیار متفاوت باشد. برای همین است که اطلاعات لازم در مورد هزینه قابل پرداخت برای برخورداری از این تجهیزات باید پس از مشاوره برای خرید یا اجاره انواع جرثقیل در اختیار کلیه افراد حقیقی و حقوقی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.