اخبار و مقالات

آشنایی با جرثقیل متحرک

انواع جرثقیل های متحرک

در این مقاله می خواهیم درباره مزایا آشنایی با جرثقیل های متحرک و کاربرد آن در صنعت کار صحبت کنیم. با پیشرفت صنعت و فناوری، نیروی انسانی دیگر برای جابجایی تجهیزات و لوازم ضروری نیست. با پیشرفت تکنولوژی و توانایی های انسانی می توان به خیلی چیزها به راحتی دست یافت. این مشکل در صنعت حمل و نقل بسیار مشهود است. وجود جرثقیل متحرک امکان انتقال انواع کالا را در سریع ترین زمان ممکن فراهم می کند.

یکی از مزایای استفاده از جرثقیل متحرک، امکان حرکت در محیط هایی است که افراد قادر به انجام آن نیستند. مثل این است که یک پیانوی بزرگ را از پنجره اتاق نشیمن خود حمل کنید. البته لازم به ذکر است که نوع جرثقیل بسته به وزن محصول، محل یا خدمات انتخاب می شود. جرثقیل متحرک انواع و مزایای مختلفی دارد. با ما در جرثقیل هابیل همراه باشید تا بتوانیم اطلاعات کامل تری را در اختیار شما قرار دهیم.

جرثقیل متحرک چیست؟

قبل از آشنایی با جرثقیل های متحرک  میخواهیم بدانیم که جرثقیل متحرک چیست؟ جرثقیل متحرک وسیله ای اساسی است که بر روی یک موتور متحرک مانند کامیون ها یا تراکتورهای مختلف نصب می شود. این دستگاه با استفاده از قرقره و کابل کنترل می شود. جرثقیل های متحرک برای استفاده از یک سری ماشین های ساده برای بالا و پایین بردن اجسام و گاهی حرکت افقی آنها طراحی شده اند. جرثقیل های متحرک را می توان به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد و آنها را به گزینه ای مقرون به صرفه برای اجاره بسیاری از شرکت های ساختمانی تبدیل کرد.

اطلاعات بیشتر: جرثقیل چیست؟

آشنایی با جرثقیل های متحرک 

حال میخواهیم بعد از معرفی جرثقیل های متحرک به آشنایی با جرثقیل های متحرک بپردازیم تا بیشتر با آن و کاربردش آشنا شوید. تمام جرثقیل های متحرک از تجهیزات مکانیکی، هیدرولیک و الکتریکی و قوانین برای بالا و پایین بردن بار استفاده می کنند. لازم به ذکر است که طراحی جرثقیل های متحرک برای استفاده باید مورد تایید چندین مرکز معتبر دنیا قرار گیرد.

اجزای جرثقیل متحرک دائماً تحت فشار و در معرض تکان و ضربه هستند. برای ایمنی بیشتر، این قطعات از فولاد نرم یا سایر مواد مشابه ساخته شده اند. اجزای اصلی جرثقیل های متحرک را می توان به چند مورد تقسیم کرد: کابین راننده، سبد جرثقیل، وجود جک های تعادل، تلسکوپ یا بوم جرثقیل، وینچ تاور کلین، کفی جرثقیل و لیور ها. در ادامه با جرثقیل هابیل به شرح کامل برخی از این موارد می پردازیم.

جرثقیل متحرک چیست؟

جرثقیل متحرک چیست؟

کابین راننده

در تمامی جرثقیل های متحرک یک کابین برای راننده و در برخی دیگر دو کابین یکی برای راننده و دیگری برای کنترل و هدایت جرثقیل تعبیه شده است. این کابین ها شامل سیستم های پیشرفته گزارش وزن بار مخصوصا برای کالاهایی هستند که وزن دقیق آنها قابل تایید نیست و مدیریت جرثقیل بسیار مفید و کارآمد است.

سبد جرثقیل

در برخی موارد، کابل بکسل و قلاب لازم نیست. در این مرحله از سبد مخصوصی که در انتهای بوم جرثقیل نصب شده برای حرکت استفاده می کنند. موارد استفاده این سبد نصب انواع تابلو، تعویض و نصب چراغ شهری، استفاده در خودروهای آتش نشانی و موارد دیگر می باشد.

تلسکوپ یا بوم جرثقیل

این دستگاه از فولاد و آلیاژهای خود ساخته شده است که با استفاده از سیستم هیدرولیک دستگاه اجسام را بلند کرده و به طرفین منتقل می کند. جالب است بدانید که هرچه فاصله بین کالا و جرثقیل بیشتر باشد، قدرت حرکتی جرثقیل متحرک کمتر می شود.

ویچ

این دستگاه از یک پمپ هیدرولیک، یک قرقره و یک یدک کش نصب شده بر روی بدنه جرثقیل متحرک تشکیل شده است. اندازه بوم جرثقیل به اندازه کابل و تغییر آن بستگی دارد. در همین حال، سیستم هیدرولیک قرقره را می چرخاند و قرقره کابل را جمع می کند. شما با این اجزای اصلی میتوانید به آشنایی با جرثقیل های متحرک بپردازید. هر کدام از این اجزای اصلی به شما کمک خواهند کرد.

اطلاعات بیشتر: اجاره بالابر ارزان قیمت

انواع جرثقیل های متحرک

 بعد از آشنایی با جرثقیل های متحرک به انواع آن می پردازیم تا بدانید برای کار خود باید از کدام جرثقیل متحرک استفاده کنید.جرثقیل های متحرک بسیار متنوعی هستند که هر کدام در عملیات های مختلفی استفاده می شوند. به طور کلی جرثقیل های متحرک به چند دسته تقسیم می شوند که در زیر آن ها را شرح داده ایم:

جرثقیل های متحرک زمینی ناهموار:این جرثیل ها دارای چهار چرخ و لاستیک هستند که در جاده های دارای پستی بلندی و ناهموار قادر به کار کردن می باشند.

جرثقیل های تمام زمینی:این جرثقیل چند منظوره می باشد و چهار چرخ متحرک آن در 40 کیلومتر در ساعت در بزرگراه و جاده های ناهموار قابل استفاده است.

جرثقیل های متحرک هیدرولیکی :این وسیله هزار پوند را با استفاده از هیدرولیکی ک به نیروهای مختلف منتقل شده از روغن فشار میدهد جابه جا می کند.

تاورکرین متحرک: این دستگاه اجسام سنگین را تا ارتفاع معینی بلند کرده و سپس در شعاع های مختلف به حرکت در می آورد. این دستگاه دارای پایه های متحرک بوده و با استفاده از این پایه های متحرک به صورت افقی و عمودی قابل حمل می باشد. این دستگاه به دلیل داشتن سیستم عامل قدرتمند از سرعت بسیار بالایی برخوردار است.

انواع جرثقیل های متحرک

انواع جرثقیل های متحرک

ایمنی جرثقیل های متحرک

حال که آشنایی با جرثقیل های متحرک را به پایان رساندیم درباره ایمنی این جرثقیل ها اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.این یک واقعیت است که نادیده گرفتن خطرات کوچک می تواند منجر به خطرات بزرگ تری مانند سقوط جرثقیل شود. به همین دلیل توجه به یک سری نکات در کار با جرثقیل متحرک بسیار ضروری و مهم است. این ایمنی و نکات به دو دسته تقسیم می شود: بازرسی ایمنی از جرثقیل های متحرک، انجام نکات ایمنی توسط راننده و هدایتگر جرثقیل متحرک.

بازرسی ایمنی از جرثقیل های متحرک: تست و بازرسی جرثقیل متحرک، شناسایی نقاط قوت و ضعف و تعمیرات لازم جهت انجام عملکرد مناسب و داشتن ایمنی مناسب در محیط کار. بازرسی ایمنی جرثقیل های متحرک بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی.

انجام نکات ایمنی توسط راننده و هدایتگر جرثقیل متحرک: راننده باید قبل از اینکه کار خود را شروع کند حالت طبیعی داشته باشد،قبل از شروع به کار کردن تمام دستگاه چک شود، از یک سری موارد مانند عدم نشتی روغن و سالم بودن سیم بکسل ها و قطع کن ترمز ها مطمئن شود. هنگامی که جرثقیل توقف دارد نباید در بالای آن شبک برق یا مانعی وجود داشته باشد.

از استحکام و محکم بودن سطح زیرین جک های پایه مطمئن شود و دستگاه را باید تراز کند. عملکرد اهرم قبل از شروع کردن به کار بررسی شود.ا جرثقیل در هوای نا متعادل بارانی و هوای بادی استفاده نشود. حتما وقتی بار را تحویل میگیرید و بارگیری میکنید هدایتگر خود باید داخل جرثقیل باشد.هدایتگر باید وزن دقیق بار خود را بداند. در هنگام تخلیه و یا بارگیری بار حتما ایمنی خود و سایر افراد که در کنار شما حضور دارند بررسی شود. این دو مورد مهم به شما در آشنایی با جرثقیل های متحرک کمک بسیار زیادی میکند.

جرثقیل هابیل قصد آشنایی شما با جرثقیل های متحرک را داشت تا بدانید در صنعت کار خود چه نوع جرثقیلی و با چه کاربردی استفاده می شود. جهت اطلاعات بیشتر درباره آشنایی با جرثقیل های متحرک  و هر آنچه میخواهید درباره جرثقیل بدانید به سایت جرثقیل هابیل مراجعه کنید و یا با شماره تلفن ثابت ما در تماس باشید. مشاورین ما در جرثقیل هابیل تمام نیاز شما را برطرف خواهند کرد.

1 دیدگاه در “آشنایی با جرثقیل متحرک

  1. شریف گفت:

    وایعالی بود من واقعا خیلی استفاده کردم از این مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.