اخبار و مقالات, خدمات

اصطلاحات جرثقیل چیست؟

اصطلاحات جرثقیل چیست؟

آیا با اصطلاحات مهم جرثقیل آشنا هستید؟ اگر میخواهید با اصطلاحات جرثقیل آشنا شوید همراه ما باشید. جرثقیل به گروهی از ماشین آلات گفته می شود که امکان بالا بردن بار را با استفاده از سازه ای شبیه به دکل دارند.

این ماشین آلات برای کاربردهایی که نیروی انسان برای حمل بارهای سنگین کافی نیست به کار می روند. برای همین است که با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در دنیای مدرن کاربردهای بسیار زیادی برای انواع جرثقیل می توان ذکر کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: معرفی انواع جرثقیل

مهم ترین اصطلاحات جرثقیل چیست؟

در صورتی که نیاز به استفاده از جرثقیل برای یک کاربری یا پروژه خاص وجود داشته باشد، اصطلاحات مهمی هستند که به احتمال زیاد ممکن است نیاز به آگاهی از آن ها داشته باشید. حتی برای اجاره جرثقیل نیز این اصطلاحات شاید مهم باشند.

برای همین مهم بهتر است بدانید مهم ترین اصطلاحات جرثقیل چیست و چه اهمیتی دارند. به این منظور تلاش شده است در ادامه تعدادی از اصطلاحات مورد استفاده توسط اپراتور دستگاه یا افرادی که با این تجهیزات سروکار دارند برای شما لیست شوند.

مهم ترین اصطلاحات جرثقیل چیست؟

مهم ترین اصطلاحات جرثقیل چیست؟

1. ظرفیت باربرداری

lifting capacity یا ظرفیت باربرداری یکی از مهم ترین مشخصات جرثقیل است که به عنوان یک اصطلاح مهم توجه ویژه به آن می شود. ظرفیت بار برداری نشان می دهد که هر جرثقیل تا چه اندازه توان برداشتن بار را دارد. در واقع این ظرفیت نشان دهنده حداکثر بار اسمی نهایی جرثقیل است که در بخش بعد تعریف می شود.

2. بار اسمی نهایی

بار اسمی نهایی یا total rated load که اصطلاح انگلیسی معادل این عبارت است بر اساس شعاع کار یا طول بوم مشخص و تعیین می شود. این اصطلاح برای بیان ظرفیت باربرداری جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد. برای همین اهمیت خاص خود را در زمان استفاده از انواع جرثقیل یا اجاره آن ها دارد.

کسب اطلاعات بیشتر: ضرورت استفاده از جرثقیل چیست؟

3. بار اسمی

بار اسمی یا rated load اصطلاحی مرتبط با بار اسم نهایی است. با این وجود برای به دست آوردن آن باید وزن هوک یا ابزاری که به عنوان تجهیزات باربرداری مورد استفاده قرار می گیرند را از بار اسمی نهایی کم کرد تا بتوان به میزان بار اسمی جرثقیل پی برد.

4. ردیوس جرثقیل چیست؟

شعاع کار که در انگلیسی با نام working radius از آن یاد می شود، به فاصله افقی از مرکز بار از سطح زمین تا مرکز سوئینگ جرثقیل گفته می شود. شعاع کار در واقع اندازه مسافتی است که جرثقیل امکان باربرداری تا شعاع آن را دارد.

5. ارتفاع باربرداری

ارتفاع باربرداری lifting height همان طور که از نام آن مشخص است، نشان دهنده فاصله عمودی است که جرثقیل توان بالا بردن بار از سطح زمین را دارد. این فاصله به مسافت بین هوک تا سطح زمین گفته می شود که به صورت عمودی قابل اندازه گیری است.

6. طول بوم جرثقیل

طول بوم یکی دیگر از اصطلاحات مهم در بیان مشخصات جرثقیل و برای اجاره آن است. طول بوم نشان دهنده فاصله بین نقطه اتصال ته بوم تا نقطه اتصال سر بوم است. لازم به ذکر است که سر بوم محل قرار گرفتن قرقره جرثقیل است.

7. زاویه باربرداری جرثقیل

زاویه باربرداری جرثقیل که در انگلیسی با نام elevation angle شناخته می شود، یکی دیگر از اصطلاحات مهمی است که به عنوان اپراتور یا پیمانکار باید با آن آشنایی داشته باشید. این زاویه همانطور که شاید از نام آن تا حدودی مشخص باشد، به زاویه ای گفته می شود که بین بوم با خط افق ایجاد می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: معیار انتخاب جرثقیل در هر پروژه

8. زاویه افست جیب

علاوه بر زوایه باربرداری، زوایه دیگری با نام زاویه افست جیب وجود دارد که لازم است در این بخش به آن اشاره شود. این زاویه به زاویه ای گفته می شود که بین مرکز بوم و مرکز جیب ایجاد می شود.

مهم ترین اصطلاحات جرثقیل چیست؟

مهم ترین اصطلاحات جرثقیل چیست؟

9. سرعت افزایش زاویه بوم جرثقیل

این اصطلاح مولفه مهم دیگری است که در ارتباط با زاویه بوم جرثقیل و تغییرات آن وجود دارد. این عبارت نشان دهنده سرعت افزایش زاویه بوم از سطح زمین است. این سرعت با توجه به فاصله ای که بار از زمین گرفته است و مدت زمانی که طول کشیده بار به نقطه مورد نظر برسد محاسبه می شود.

10. سرعت باز شدن بوم

این عبارت نشان دهنده سرعتی است که تلسکوپ بوم امکان باز شدن را دارد داشت. لازم به ذکر است در انگلیسی ترجمه سرعت باز شدن بوم به صورت boom extension speed می باشد.

11. سرعت هوک

سرعت هوک یا hook speed که بر حسب متر بر دقیقه بیان می شود، عددی است که با تقسیم کردن سرعت سیم بکسل جرثقیل بر تعداد لای آن و مدت زمانی که طول می کشد تا هوک بالا برود به دست خواهد آمد.

12. سرعت پیچیده شدن سیم بکسل

سرعت پیچیده شدن سیم بکسل متغیری است که برای محاسبه سرعت هوک لازم است. این سرعت به بیشترین سرعتی گفته می شود که سیم بکسل در مدت زمان یک دقیقه بر روی درام با چرخش قرقره پیچیده خواهد شد.

13. سرعت سوئینگ

این عبارت با توجه به حداکثر تعداد گردش دستگاه در دقیقه مشخص می شود و در انگلیسی از آن با نام swing speed یاد می شود.

14. مرکز ثقل

به طور حتم مرکز ثقل عبارت آشنایی است که بسیاری از شما با آن آشنا هستید. این عبارت برای بسیاری از اجسام که نیاز به تعادل داشته، یا بر هم نیرو وارد می کنند، یا میزان نیروی گرانشی که هر یک بر دیگری وارد می کنند، اهمیت پیدا می کند.

برای مثال می توان به مرکز ثقل زمین اشاره کرد که برای محاسبه فاصله زمین از سایر اجرام یا محاسبه نیروی گرانش مهم است.

در ارتباط با جرثقیل نیز این عبارت اهمیت خاص خود را پیدا می کند. زیرا که به طور حتم با توجه به این که مرکز ثقل، مرکز وزن جرثقیل است و به دلیل لزوم حفظ تعادل جرثقیل، باید با توجه به وزن بار، آن را به صورت تراز از جای خود بلند کرد.

در پایان امیدوار هستیم که با اصطلاحات جرثقیل و اهمیت هر یک از آن ها در اجاره جرثقیل مناسب برای کاربری های مختلف آشنا شده باشید.  به طور حتم لزوم توجه به این اصطلاحات برای افرادی که به طور مداوم برای پروژه های مختلف نیاز به جرثقیل دارند یا برای اپراتورها و پیمانکاران مهم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.