اخبار و مقالات, خدمات

ضرورت استفاده از جرثقیل چیست؟

ضرورت استفاده از جرثقیل چیست؟

آیا می دانید ضرورت استفاده از جرثقیل چیست و هنگام خرید یا اجاره جرثقیل و تجهیزات وابسته باید به چه نکات مهمی توجه کرد؟

امروزه انواع جرثقیل از اوزان چند تن تا چند صد تن برای کاربری های مختلف استفاده می شوند. برای همین شاید ضرورت استفاده از جرثقیل پس از خرید یا اجاره آن، برای بسیاری از افراد که درگیر پروژه های ساختمانی و عمرانی هستند روشن باشد.

حتی کسانی که بنا به دلایلی با نقص وسیله نقلیه (به دلایل مختلف مانند بروز حوادث رانندگی) روبرو بوده اند نیز با اهمیت جرثقیل برای حمل خودروهای آسیب دیده از محل تصادف آشنا هستند. به همین دلیل در ادامه به کاربری انواع جرثقیل کوچک و بزرگ برای پروژه های مختلف اشاره خواهد شد تا تا با ضرورت استفاده از جرثقیل و نکات مهم در انتخاب بهترین دستگاه بیشتر آشنا شوید.

مکانیزم کار جرثقیل چگونه است؟

مکانیزم کار جرثقیل یکی از مهم ترین سازوکارهایی است که پیمانکاران در بسیاری از کاربردها و پروژه ها با آن آشنا هستند.

شاید تا به حال بارها بوم و قرقره جرثقیل یا سیم بکسل و جک را دیده باشید. در واقع با استفاده از این تجهیزات و با تکیه بر سازوکار آن ها است که می توان با استفاده از هوک، سیم بکسل و قرقره موفق به باربرداری در اوزان مختلف شد.

این سازوکار امکان ساخت برج های مسکونی چندین طبقه را برای انسان فراهم کرده است.

ساخت انواع سازه های فلزی کوچک و بزرگ یا ساخت پل ها و انتقال انواع تجهیزات با استفاده از جرثقیل که دارای بوم و وتجهیزات مناسب است امکان پذیر خواهد بود. برای همین ضروری استفاده از جرثقیل را به هیج وجه نمی توان انکار کرد. البته باید به طور حتم توجه داشت که هر جرثقیل برای کاربری خاصی مناسب است.

کسب اطلاعات بیشتر: معیار انتخاب جرثقیل در هر پروژه

اهمیت اصطلاحات جرثقیل

شاید در صورت آشنایی با اصطلاحات جرثقیل و اهمیت هر یک از آن ها بیشتر با کاربری هر یک از انواع جرثقیل در پروژه های مختلف آشنا شوید. زیرا که اصطلاحات جرثقیل نشان دهنده مشخصات هر یک از این دستگاه ها هستند.

این مشخصات برای هر دستگاه با توجه به توان مکانیکی و تجهیزات وابسته مانند دکل آن متفاوت هستند. برای همین در صورت نیاز به اجاره یا خرید جرثقیل به طور حتم باید به عنوان مثال توجه داشت که طول بوم و سایر مشخصات جرثقیل مانند ظرفیت باربرداری حداکثر بار قابل بلند کردن و حداکثر شعاع قابل حمل بار برای هر جرثقیل چقدر است.

برای آشنایی بیشتر ما در ادامه به تعدادی از کاربری های جرثقیل که ضروری استفاده از انواع جرثقیل را برای کاربری های مختلف ایجاب کرده است اشاره خواهد شد:

1. کاربری در پروژه های ساختمانی

پروژه های ساختمانی در اغلب موارد نیاز به بتن ریزی یا حمل مصالح ساختمانی در ارتفاع های مشخص دارند. برای همین ضروری استفاده از جرثقیل در اکثر پروژه های ساختمانی بر پیمانکاران پوشیده نیست.

در صورت نیاز به اجاره جرثقیل برای پروژه های ساختمانی بهتر است که با دفاتر ارائه دهنده این خدمات مشورت کنید تا بهترین جرثقیل را با مشخصات مطلوب در اختیار شما قرار دهند.

در این راستا توصیه می شود به اصطلاحات جرثقیل و اهمیت آن ها در انتخاب یا مونتاژ جرثقیل در محل انجام پروژه های ساختمانی توجه کنید. برای مثال طول بوم، یا زاویه و سرعت افزایش زاویه بوم جزو مولفه های مهم برای انتخاب و یا اجاره جرثقیل هستند. علاوه بر این بار اسمی و سایر مشخصات دستگاه نیز مهم هستند و به عنوان پیمانکار و حتی کارفرما بهتر است آشنایی بیشتری با این مباحث داشته باشید.

2. بارگیری و تخلیه بار از کشتی و وسایل نقلیه سنگین

بارگیری و تخلیه بار یکی دیگر از اموری است که ضرورت استفاده از جرثقیل را بیش از پیش برای شما روشن خواهد کرد. شاید بتوان بسیاری از بارها و انواع کالا و محصولات را با استفاده از نیروی انسانی از خودروهای باری تخلیه کرد.

اما گاهی تخلیه بار با استفاده از نیروی انسانی ممکن نیست. برای مثال در صورت نیاز به تخلیه کانتنر از کشتی نمی توان با نیروی کار موفق به تخلیه این بارها در مدت زمان کوتاه شد. به همین دلیل است که لزوم استفاده از جرثقیل برای این کاربری ها نیز غیر قابل انکار است. در این راستا با توجه به نوع بار و وزن آن باید تمهیدات مختلفی اندیشیده شود.

برای مثال باید بدانید که برای بلند کردن بار از سطح زمین به یک ارتفاع مشخص، نیاز است تا زاویه بوم افزایش یابد، سرعت افزایش زاویه بوم یا boom elevation speed نشان دهنده مدت زمانی است که جرثقیل می تواند بار را به ارتفاع مشخصی منتقل کند. هنگام اجاره جرثقیل برای تخلیه یا بارگیری، توجه به این متغیرها و نیز توان بار برداری جرثقیل مهم است. زیرا که بلند کردن بار و جابجا کردن آن برای تخلیه و بارگیری باید با توجه به ظرفیت جرثقیل و مشخصات آن انجام شود.

کسب اطلاعات بیشتر: اجاره جرثقیل به صورت شبانه روزی

3. حمل خودرو و ماشین آلات

حمل خودروهای آسیب دیده و ماشین آلات یکی دیگر از استفاده های متداول و روزمره از جرثقیل های دارای توان چند تن است که به طور حتم شاید اطرافیان شما نیز برای بارها از اآن استفاده کرده باشند. در این موارد به طور معمول امکان اجاره جرثقیل برای چند ساعت یا یک شیفت کاری برای رفع مشکلات شهروندان و یا حمل خودرو و انواع وسیله نقلیه یا ماشین آلات از نقطه ای به نقطه دیگر وجود دارد.

سخن آخر

امروزه با توجه به نیاز گسترده به پیشبرد پروژه های مختلف لزوم استفاده از انواع جرثقیل بر کسی پوشیده نیست. تنوع کاربری ها باعث شده است که لزوم طراحی و ساخت انواع جرثقیل برای رفع نیازهای جامعه و صنعت به طور فزاینده ای وجود داشته باشد.

به همین دلیل شاهد هستیم که انواع جرثقیل از ظرفیت چند تن تا چند صد تن برای خرید یا کرایه وجود دارند.

در این متن تلاش شد اشاره ای به ضروری استفاده از جرثقیل در چند کاربری خاص اشاره شود. همان طور که اشاره شد برای اجاره جرثقیل توجه به مشخصات آن مهم است. برای همین ممکن است به عنوان یک پیمانکار یا فردی که برای پیشبرد امور خود نیاز به جرثقیل دارد لازم باشد با اصطلاحات جرثقیل آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.